Acnee de la steroizi

Acneea este unul dintre primele si cele mai frecvente efecte secundare ale steroizilor (atentie! nu este singurul!) care din pacate devin din ce in ce mai folositi si la noi in tara, in mare parte de catre copiii fara prea mult creier in cap, care pun botul la vrajeala vanzatorilor de pe internet si practic se joaca cu sanatatea lor pentru cateva kilograme de masa musculara pe care oricum le vor pierde mai devreme sau mai tarziu.

Asadar, mi s-a intamplat de foarte multe ori sa vad prin diferite sali de culturism din tara (sunt un fan inrait al acetui sport) persoane cu niste corpuri impresionante, insa care se aratau jenate prin vestiare datorita cosurilor purulente care le ocupau toata suprafata spatelui si pieptului. In acest articol mi-am propus sa vorbesc in special despre modalitatile de a scapa de acneea provocata de steroizi atat in cazul sportivilor (sportivilor wannaa be, daca vreti parerea mea) cat si in cazul persoanelor care sufera de diverse afectiuni si sunt practic nevoite sa urmeze un tratament cu steroizi sau corticosteroizi.

  • Respectati regulile de igiena personala: dus in fiecare seara si dupa fiecare antrenament daca transpirati, nu purtati haine transpirate, nu folositi sapunuri sau geluri de dus care ataca pielea.
  • Beti suficienta apa. Dezhidratarea poate agrava acneea.
  • Suplimentati-va alimentatia cu vitamina B5. In foarte multe cazuri s-a constatat faptul ca vitamina B5 nu permite pielii sa devina uleioasa, astfel incat porii vor ramane curati.
  • Folositi o crema antiacneica. Aici puteti gasi o lista cu cateva din cele mai bune creme antiacneice si cateva pareri personale despre ele. De preferat si recomandat este ca aceasta sa fie recomandata de mdicul dermatolog.
  • Pentru acneea de pe scalp, folositi samponul Nizoral (il gasiti la orice farmacie). Este un sampon foarte bun care a primit foarte multe recomandari de la persoanele ce au suferit de acnee la nivelul scalpului.
  • Tratamentul cu antibiotice.In cazul in care masurile de igiena personala, cremele si remediile naturiste nu dau nici un randament, mergeti la medicul dermatolog si sugerati-i sa va prescrie un tratament cu antibiotice.
  • RENUNTATI LA STEROIZI! Desi am pus-o ultima, este ca mai importanta masura. Daca faceti un tratament cu aceste substante, aveti toate scuzele din lume, deci terminati-l si apoi apucati-va de tratamentul acneei.

In cele mai multe cazuri, dupa oprirea curei/tratamentului cu steroizi acneea se va retrage de la sine in cateva sapamani. Metodele scrise de mine mai sus sunt doar pentru a accelera putin acest lucru. In cazul in care acneea nu se retarge in 2 luni de la incetarea ciclului cu steroizi, este posibil sa la mijloc o dereglare hormonala asa ca cea mai buna optiune pe care o aveti la indemana este sa mergeti la un medic endocrinolog pentru mai multe investigatii. Dac aaveti o dereglare hormonala in organism, nici un tratament care consta in creme, lotiuni nu va da rezultate.

Publicat de

NICK

Pasionat de sport si sanatate. Scriu ocazional pe acneea.info si incerc sa abordez cat mai multe subiecte care implica cele doua lucruri mentionate mai sus. Daca ai o intrebare sau neclaritate cu privire la problemele tratate in articolele scrise de mine nu ezita sa lasi un comentariu.

7 comentarii la „Acnee de la steroizi”

  1. Eu nu stiu ce este in capul vostru sincer.
    Altii se chinuie cu acneea ani de zile atunci cand aceasta este provocata de o problema interna, o problema hormonala care practic nu depinde cu nimic de ei si voi v-o faceti cu mana voastra?

    E arhicunoscut faptul ca de la steroizi faci acnee. De ce nu va ganditi si voi inainte daca merita? Plus ca mai sunt atatea probmele care pot sa apara din cauza lor, acneea este cea mai mica …

  2. @Madalin, cam toti.
    In mare parte cei care contin testosteron. Cantitatea prea mare de testosteron in organism va duce fara indoiala la aparitia acneei.

    Bineinteles, de cele mai multe ori aceasta dispare cand nivelul de testosteron din organism se normalizeaza, dar nu e o regula. Am vazut cazuri in care baietii au ramas cu o acnee oribila, cicatrici si toate ala.

    Concluzia? Nu merita 😉

  3. Inteligentii aia care se dopeaza isi merita soarta. Sa se umple de cosuri daca nu sunt in stare sa practice un sport si sa o faca decent!

  4. Cum se face ca desi steroizii sau cel putin marea lor majoritate provoaca acnee, marii culturisti care ii folosesc luni de zile la rand nu au niciodata acnee?

  5. Imi aduc aminte acum cativa ani cand am cazut si eu in plasa si am folosit steroizi, au inceput sa imi iese cosur cam dupa primele doua saptamani. Bineinteles erau datorita cantitatii enorme de testosteron din organismul meu, insa eram prea incantat sa ma opresc.

    De asemenea mi-a fost frica sa iau si vreun fel de medicamente sa nu faca vreo reactie adversa sau ceva. Anyway, la mine s-au trecut singure cam dupa 3 luni dupa ce am terminat cu steroizii.

  6. Lol cat de disperat si inconstient trebuie sa fii sa iei steroizi pentru muschi si riscandu-ti sanatatea si aspectul. Toti muschii din lume nu compenseaza un ten acneic sau un ten plin de cicatrici post acneice. Sa nu mai zic de celelalte efecte secundare ale lor ca mi se face jena 🙂

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *