Acnee dupa tratamentul cu corticosteroizi

In urma cu cateva luni am avut un accident de trafic in urma caruia printre altele am avut si o paralizie faciala. Medicii care s-au ocupat de mine, mi-au prescris tratament cu corticosteroizi, un tratament adaptat in functie de greutatea mea si gravitatea paraliziei, deci nu are rost sa va dau detalii despre dozele folosite. Dupa ce am incheiat tratamentul, in urmatoarea saptamana pot sa zic ca au inceput sa-mi iese cosuri mai ceva ca in adolescenta. Sperata, am dat fuga la dermatolog, i-am explica situatia, iar el m-a asiguat ca nu este nimic grav si ca acneea dupa tratamentul cu corticosteroizi este ceva normal.

Pentru ameliorare mi-a indicat sa folosesc crema de la Clerasil sau sapunul Sebamed. Am optat pentru crema Clerasil, deoarece am mai folosit-o acum multi ani si am fost oarecum multumita de ea. Dupa inca o saptamana, acneea a inceput usor usor sa se retraga, incetul cu incetul ramanandu-mi doar cicatrici usoare care in timp s-au “evaporat”.

Deci, scopul acestui articol precum si sfatul meu este sa nu va panicati in cazul in care faceti acnee dupa un tratament cu corticosteroizi, deoarece este ceva normal. Daca acneea nu dispare de la sine sau nu da semne de ameliorare in 3 saptamani dupa oprirea tratamentului, mergeti la un medic dermatolog pentru investigatii.

De asemenea nu luati nici un fel de tratament fara acordul si recomandarea medicului. Puteti folosi creme, sapunuri sau geluri menite sa curate si sa desfunde porii, dar in nici un caz antibiotice.

Va doresc multa sanatate,

Ioana Dumitrascu

Publicat de

Angela

Cu o experienta de peste 10 ani in domeniul dermatologic in special in domeniul acneei mi-am propus sa scriu aici o parte din informatiile pe care le consider utile pentru cei ce sufera de acnee. De asemenea tot aici voi incerca sa va raspund la intrebari si sa va ofer cele mai bune sfaturi pentru a scapa de aceasta afectiune.

10 comentarii la „Acnee dupa tratamentul cu corticosteroizi”

  1. Eu am inceput sa fac acnee (o acnee oribila) dupa tratamentul cu Prednisone. La fel cum mai era cineva care a comentat mai sus am facut tratament cu Prednisone cand am avut o usoara pareza.

    Partea buna e ca dupa ce am terminat tratamentul totul a revenit la normal fara sa fac vreun tratament special pentru acnee.

  2. In general pentru acneea de la cotricosteroizi nu trebuie facut nici un tratament pentru ca dupa terminarea tratamentului organismul isi reia functiile incetul cu incetul functioneaza normal iar cosurile vor disparea de la sine.

  3. cosurile care apar dupa tratamentele cu corticosteroizi dispar incetul cu incetul cam dupa 1 saptamana. dupa parerea mea nu trebuie tratament pentru ele doar igiena.

  4. Ah, deci nu am de ce sa imi fac griji.
    Multumesc pentru articol. M-am mai linistit putin, imi era frica sa nu dau din balta in putz cum se zice, sa nu scap de una si sa dau de o dereglare hormonala sau ceva. Multumesc din nou!

  5. Buna,
    Am inceput sa ma recuperez cam dupa 2 luni de zile. Vreau sa iti spun ca procesul de recuperare este foarte foarte lent, iar medici foarte renumiti mi-au spus ca poate dura si pana la 6 sau 12 luni, deoarece nervul afectat este destul de lung si se regenereaza cate 1 mm pe zi.

    Acum au trecut 3 luni jumatate de la accident, si misc obrazul, buzele, iar zilele trecute am inceput sa misc si spranceana. Pana acum m-am recuperat in proportie de 80% dupa aproximarea mea, insa sunt foarte multumita mai ales ca vad de la zi la zi imbunatatiri (sper sa nu fie doar imaginatia mea).

    Ti-am scris acest lucruri sa iti faci o imagine, insa tine cont ca fiecare caz este diferit. Eu am remarcat “activitate” in muschii faciali dupa 2 luni, tu poti remarca dupa 2 saptamani sau dupa 4 luni. Mergi la un medic NEUROLOG si fa-ti o electromiografie faciala, apoi in urma rezultatelor obtinute el iti va aproxima timpul de refacere.

    Iti doresc mult sanatate, rabdare si curaj!
    Ioana D.

  6. Din pacate sunt mai multe tipuri de medicamente care au acneea ca efecte secundare. In mod normal acneea dispare dupa scurt timp de la incheierea tratamentului deoarece organismul elimina substanta care o provoaca. Nu este un motiv de ingrijorarea atata timp cat nu persista mai mult de 1 luna de zile sa spunem.

  7. Daca cititi cu atentie prospectul cortisteroizilor veti observa ca acneea apare in foarte multe cazuri dupa incetarea tratamentului. Chiar medicul care va prescrie cortisteroizii ar trebui sa va instiinteze sa nu va speriati aiurea.

  8. Si eu am facut acnee dupa tratmentul cu cortisteroizi si a trecut singura. Nici nu m-am alarmat pre mult deoarece problemele care le aveam atunci erau mult mai grave decat acneea 🙂

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *