Mancarimi de la Skinoren

17 comments

Am inceput de o saptamana sa ma dau cu Skinoren si simt ca am ajuns la capatul rabdarii. Ma mananca fata intr-un hal fara de hal dupa ce ma dau cu gelul. Nu stiu ce sa mai fac, nu vreau nici sa ma dau cu crema hidratanta ca mi-e frica sa nu taie efectul skinorenului insa nici asa nu prea mai pot sta.

Este normal ce mi se intampla sau fac eu alergie la Skinoren?

17 Comments so far

Jump into a conversation
  1. Sanda Deleanu
    #1 Sanda Deleanu 24 octombrie, 2014, 19:54

    Nu mi-o lua in nume de rau, dar o mare prostie este sa folosesti un an o crema care nu da rezultate pentru tine 🙂

    Nu ma refer la faptul ca Skinoren nu ar da rezultate in general, este un tratament foarte bun pentru acnee, insa sa insisti un an cu el este putin cam deplasat 🙂

    Reply this comment
  2. Dan
    #2 Dan 23 octombrie, 2014, 23:26

    Sanda Deleanu este o mare prostie..imi dau de 1 an si tot ma mananca ingrozitor !!!

    Reply this comment
  3. Sanda Deleanu
    #3 Sanda Deleanu 1 mai, 2014, 19:46

    Dupa cum ti-au spus si fetele mai jos, mancarimile sunt normale cand folosesti aceste creme / geluri / lotiuni.

    Asta este modul lor de actiune, nu e nimic in neregula. Oricum, dupa cateva zile de aplicare incepi sa te inveti cu senzatia si nu te mai deranjeaza 😛

    Reply this comment
  4. Alexandra
    #4 Alexandra 28 martie, 2013, 23:53

    Mancarimile dupa ce te dai cu Skinoren sau Zineryt sunt ceva normal. Asa functioneaza aceste creme, uscand tenul 🙂

    Reply this comment
  5. Diana Popescu
    #5 Diana Popescu 25 martie, 2013, 19:21

    Este perfect.
    Ia-le si in cateva zile ar trebui sa scapi de problema.

    Pe viitor ai grija la ce creme pentru acnee folosesti. Ar fi util totusi sa discuti cu dermatologul problema asta si sa vedeti impreuna exact la ce substanta esti alergic. Nu cred ca vrei sa mai treci inca o data prin asta 🙂

    Reply this comment
  6. Andrei
    #6 Andrei 25 martie, 2013, 18:35

    M-au dat Claritine (pastile, ei cate una dimineata) si DexPanthenol (crema pentru iritati si refacerea pieli uscate)

    Reply this comment
    • Manu
      Manu 29 aprilie, 2019, 01:05

      Salut Andrei. Spune-mi te rog cum ai rezolvat problema pana la urma?

      Reply this comment
  7. Diana Popescu
    #7 Diana Popescu 25 martie, 2013, 18:07

    Andrie, spune-mi te rog ce pastile ti-au dat de la farmacie.

    Reply this comment
  8. Andrei
    #8 Andrei 25 martie, 2013, 16:32

    Am dat fuga astazi pe la farmaie si iam zis ce am patit si au zis ca este o reactie alergica. Miau dat niste pastilute si ceva crema pentru iritatii si refacerea pieli. Mam dat cu el acuma 2 minute si cum eu am petele alea rosii in jurul gurii abia mai puteam sa deschid gura din cauza pieli usate dar deja se simte cum se lasa pielea de la crema pe care miau dat. Au mai zic ca are trebuii sa dispara in 3-4 zile sa vad daca tot nu trece atunci trec pe la medicul de familie sa vad ce zice.

    Reply this comment
  9. Daniela N.
    #9 Daniela N. 25 martie, 2013, 00:25

    Am auzit si eu de astfel de cazuri in care au aparut pete rosii dupa ce s-au dat cu Skinoren, insa la ei au trecut de la sine in cateva zile.

    In mod normal cam orice reactie alergica provocata de o crema sau lotiune dispare la cateva zile dupa incetarea tratamentului..

    Reply this comment
  10. March
    #10 March 24 martie, 2013, 20:24

    Este cam mult. Ar fi trebuit sa iti treaca pana acum. Daca nu vezi nici o imbunatatire maine, poimaine du-te la medic, la un dermatolog sau chiar la medicul de familie.

    Intre timp incearca sa bei cat mai multe lichide si eventual sa iti faci o masca cu iaurt (nu o subestima). Cel mai probabil esti alergic la acid azelaic, propilenglicol sau acid benzoic. De asta ti-au aparut acele iritatii.
    —-
    Imi cer scuze ca nu iti dau nici un sfat concret cu toate ca am cateva in minte insa este mai bine sa las un medic sa te trateze la sigur decat sa o faci tu dupa banuielile mele.

    Multa sanatate!

    Reply this comment
  11. Andrei
    #11 Andrei 24 martie, 2013, 19:02

    de 5 zile au aparut de la a 2 applicare si de atunci nu mam mai dat cu crema

    Reply this comment
  12. March
    #12 March 24 martie, 2013, 18:04

    Nu mai folosi deloc crema. Se pare ca esti alergic la unul din compusii sai. Dermatologul ar fi trebuit sa te intrebe de alergii!

    De cate zile ai acele pete rosii pe fata?

    Reply this comment
  13. Andrei
    #13 Andrei 24 martie, 2013, 16:39

    Am folosit si eu skinoren mai bine zis de 2 ori o data seara si a doua zii dimineata. Mam oprit pentru ca am observat ca imi apar niste pete rosi. In primele zile erau in locul in care mam dat si ma gandeam a daa ma opres in zilele urmatoare vor disparea . Dar nu a fost asa au trecut 5 zile ca mam oprit si petele rosi au devenit si mai mari si mai aprinse la culoare la momentul dat am 2 si au cam in jur de 1×1 cm . Cred ca am facut un fel de alerigie pentru ca din zi in zi se fac mai mari. Ce sa fac ? Cu ce sa ma dau ? arata foarte rau si regret enorm ca am incercat crema pentru cele 4-5 acnee acum arat de 10 ori mai rau efectiv am fata distrusa.

    Reply this comment
  14. Diana Popescu
    #14 Diana Popescu 8 martie, 2013, 00:54

    Cam toti care folosesc Skinoren se plang de mancarimi si asta datorita faptului ca usuca foarte tare tenul. Daca nu ai un ten foarte sensibil astfel incat uscandu-l sa il si irite, nu vad nici o problema si chiar iti recomand sa faci un sacrificiu si sa te straduiesti sa il folosesti in continuare pe perioada care ti-a recomandat-o dermatologul. Skinoren este foarte bun pentru acnee, chiar merita sa induri mancarimile 🙂

    Reply this comment
  15. Ancuta
    #15 Ancuta 7 martie, 2013, 23:25

    Exact aceeasi chestie am patit-o si eu cu Skinoren. Ma manca fata si pieptul ingrozitor. din fericire si-a facut treaba foarte bine si nu am fost nevoita sa indur decat vreo 2 luni mancarimile astea 😀 :d

    Reply this comment
  16. Chirila Anca
    #16 Chirila Anca Author 7 martie, 2013, 23:00

    Este normal, nu ai de ce sa te sperii. Daca nu ti se roseste pielea si nu te iriti, nu cred ca se pune problema de alergie.

    PS. Daca ai fi citit prospectul produsului Skinoren, ai fi stiut ca unul din “efectele adverse” ale sale il constituie mancarimile.

    Reply this comment

<

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.